Всі ми, українці, зараз переживаємо дуже важкі часи. Ми давно вже усвідомили, що війна ― це не спринт, а справжній марафон, тож важливо напрацьовувати ті дії, рухи, звички, які допоможуть подолати цю дистанцію.
Війна торкнулася кожного українця без винятку. А тих, кого вона не торкнулась фізично, не оминула «увагою» психологічно. 30 років я прожила в Україні, де звернення до психолога суспільством не вважалось нормою. Навпаки ― звернувся до психолога, отже з тобою щось не «ок». Але це хибне бачення ролі психолога, хибне відношення до людини, яка відчула необхідність у допомозі.
Відсутність такої культури породила і відсутність розуміння: а як це взагалі працює?! Чи варто на це витрачати гроші? Чи довіряти чужій та незнайомій людині свої переживання та думки?
В країні де кожен другий, мабуть, знає, що таке KPI, ми просто не розуміємо як «виміряти» ефективність роботи психолога. У світі, де все вимірюється цифрами це дійсно складно.
Як особисто я до цього прийшла?
Зізнаюсь, дуже довго наважувалась і шкодую лише про те, що не звернулась до психолога раніше. Просто в якийсь момент я зрозуміла декілька речей. По-перше, я остаточно заплуталась у своїх думках стосовно багатьох особистих питань. По-друге, відчула, що всі ці думки заважають мені повноцінно насолоджуватись життям (таким яким воно є). А по-третє, зрозуміла, що мені варто припинити втомлювати оточуючих своїми «проблемами», бо їм також важко.
Я донеччанка і з 2014 року моє місто окуповано. Коли у столицю Донбасу прийшла російська армія, мені було 22 і адаптуватись до «нового» життя було легше. Крім того я навчалась в харківському універі, тож були хоч якісь орієнтири, за якими вдавалось приймати важливі життєві рішення. Я про те ― «Куди переїжджати поки вдома небезпечно?», «Який професійниий шлях обирати?», «Чи варто будувати особисте життя в місті, де я (сподіваюсь) лише тимчасово?». Адже я мріяла та й досі мрію про повернення у Донецьк.
Пройшло дев’ять років й тепер всі ці питання у моїй голові стали лунати ще гучніше. Я прийняла для себе непросте рішення і на якийсь час переїхала у Францію. Комусь може здатись, що при переїзді за кордон проблем і тривог стає менше. Це не так. Еміграція навіть тимчасова ― океан побутових проблем і екзистенційних питань. І я відчула, що тону. В якийсь момент я втратила здатність самостійно структурувати думки, і все частіше почала фокусуватися на горі, смертях та негативних аспектах життя. В один момент я втратила здатність жити своє власне життя, бо хвиля думок, сумнівів, питань, новин зносили на своєму шляху все.
Я вирішила звернутися до спеціаліста за порадою
Як людина з багатим досвідом і з гуманітарною освітою, я не завищувала очікування від результату. А поставили перед собою три цілі.
- Виговоритися про все те, що бісить.
- Дізнатись про дієві інструменти, щоб змінювати власні емоційні реакції на певні події.
- Почути об’єктивну думку незацікавленої людини щодо моїх міркувань про те, що відбувається навколо.
Що ж по факту я отримала від консультацій?
- Спокійну бесіду з людиною, яка готова слухати.
Мої прийоми у психолога проходять онлайн, раз на тиждень протягом години.
- Поради щодо практик, які допомагають пропрацювати образи, навчитися перебувати в моменті (заземленні) і фокусуватись на тому, що відбувається тут і зараз.
Психолог пропонує різні варіанти, як саме можна натренувати нервову систему фокусуватись. Наприклад, я спробувала медитаціі, в яких поки що успіху не досягла. Однак я знайшла свої власні «ритуали», які допомагають мені зупинити стихійний потік думок. Несподівано для мене це стали групові заняття зумбою.
- Коучинг-підхід, за яким мені щотижня правильними словами нагадують, що мене достатньо вже такою, яка я є та як це взагалі ― любити себе.
Я отримую домашні завдання. Наприклад, необхідно скласти лист особистих кордонів. Чи написати гнівного листа людині, до якої є глибока образа (відправляти не обов’язково). Та проявляти любов до себе. А у моєму випадку буквально вчитися це робити.
Тут варто розуміти, що похід до психолога ― не є зустріччю з провидецею, яка розкаже вам як жити і що на тебе чекає. Магія полягає у тому, що ти вже маєш всі важливі відповіді на свої питання. Просто зазвичай навколишній та внутрішній шум заважає почути внутрішній голос. І саме ти, відповідаючи на правильні запитання спеціаліста, сам знаходиш відповіді на свої питання і знаходиш вихід з важких ситуацій. Проте на це потрібен час. Час, щоб почати довіряти людині та й довіряти собі.
Результати через три місяця відвідування психолога
Відчуваю, що я заспокоїлась і змогла нарешті відчепитись від себе. Сеанси додають мені впевненості в собі, в правильності прийняття рішень Покращення зазнало і моє спілкування з близькими, адже я перестала завантажувати їх своїми тривогами та переживаннями. Тому кожна розмова стала більш змістовною.
Психолог не вирішить всіх твоїх життєвих проблем, але точно допоможе з пріоритетами та адекватним ставленням до них. І якщо ти розгублений або заблукав, спеціаліст допоможе знайти вихід і саме твоє джерело життєвої сили, яке допоможе подолати шлях до перемог. Власних щоденних перемог і головної перемоги України!