Чого ми точно навчились за минулий рік, так це підтримки. Під час повітряних тривог отримуємо більше зворушливих повідомлень ніж у день народження. Жахливо, що подібне відбувається. Фантастика, що усі ми впевнено тримаємось.
Ми пишаємось та радіємо звитягам один одного в Україні, горді за успіхи своїх за кордоном. В Грузії українці вже багато років започатковують та розвивають свій бізнес так само успішно як вдома. Зустріти кав’ярні, ресторани та магазини з українським «корінням» легко можна було задовго до початку війни. Але по-особливому теплі почуття вони стали викликати у нас саме зараз. Просто своє та своїх вже понад рік стали цінувати більше. Хочеться зберегти це почуття назавжди.
Ми зібрали для вас історії 8 українців, які працюють у Сакартвело з любов’ю до України.
GULI
Instagram: @guli_jewelry Адреса: 9, G. Tabidze Str.
«За кожною ювелірною прикрасою GULI стоїть історія, яка чекає, щоб її розповіли». Це не ми вигадали, так про своє хобі Марія Москаленко написала. Саме засновниця FxFilm Georgia, членкиня Української кіноакадемії, співзасновниця фестивалю «Україна у фокусі», співпродюсерка фільму «Леся» є власницею бренду GULI.
«Я створила бренд GULI разом зі своєю чудовою командою однодумців. З дитинства захоплювалася мінералогією і годинами роздивлялась книжки та намагалася запам’ятати назви мінералів і навіть їх хімічні формули. Моя бабуся-геолог, ґрунтознавець, дуже стимулювала мої інтереси.
Професійно я долучилася до створення прикрас лише у 2020 році, коли світовий локдаун змінив наш стиль життя та знімати кіно стало неможливим. З того часу моя пристрасть до ювелірної справи лише зростає! Довге перебування далеко від Батьківщини дало мені зовсім інше відчуття етніки. Виникла потреба оточувати себе звичними речами. Так і почав народжуватись той винятковий стиль, який я використовую при створенні сетів прикрас, кожен з яких абсолютно унікальний.
У них я поєдную українські та грузинські традиції, змінюючи форми та орнаменти. Мені дуже подобається «писати листи» своїм клієнтам. Адже коли я вибираю поєднання мінералів, їх кількість (ну а як інакше? я ж математик), послідовність і розмір, я обов’язково шифрую в них послання, яке буває дуже чітким. Тим паче якщо я особисто знаю майбутнього власника. Зазвичай, я пишу про радість, щастя, мир і здоров’я, добробут і вдачу.
Нашу команду дуже турбує довкілля та екологія, велику увагу ми приділяємо свідомому споживанню, нам подобається давати нове життя речам, тому ми часто використовуємо у виробах антикварні та вінтажні деталі. Це дозволяє створювати прикраси з історією, зі змістом, прикраси, що дарують радість, обереги та талісмани. І звичайно ж, якщо ми говоримо про утилітарність, більшість наших прикрас є конструктором, який ви можете трансформувати так, як вам зручно. Намиста легко перетворюються на браслети, в чокери або намисто для окулярів. Все для вашої зручності та настрою.
А ще вони чудово поєднуються між собою, адже ми, українці, дуже любимо багатошарові прикраси, з давніх-давен кількість ниток намиста свідчила про статус власника, служило сильним амулетом, люди вірили в захисну силу таких прикрас, ретельно зберігали їх та передавали у спадок.
Коли мене запитують, чому ти це робиш, єдина відповідь, яку я можу дати: я просто не можу цього не робити. Навіть панель приладів в моїй машині й дорожні знаки надихають мене на створення нових форм і поєднань. Місія бренду: Ми створюємо прикраси-обереги з унікальною історією, поєднуючи українські та світові ремісничі традиції».
Ridne
Instagram: @ridne.bakery Адреса: Vazha Pshavela Ave. 78a, Tbilisi
У киянки пані Альони Остапчук є особливий дар ― робити рідне ближче. В Тбілісі за 1 846 кілометрів від столиці України кожен може скуштувати улюблений та знайомий нам… київський торт.
Відкрити кафе та розпочати свою кондитерську справу в Сакартвело Альона Остапчук планувала зимою 2022 року. Чому не вдалося ― зрозуміло всім. Війна. Тому замість того, щоб пекти торти українка разом з однодумцями організувала пункти збору й склади для гуманітарної допомоги. Створили логістичну систему та відправляли все необхідне в Україну. А коли врешті решт віднайшла у собі сили ― відкрила кафе та розпочала пекти українські торти.
«Війна стала переломним моментом для всіх українців і я не виключення. Мені хотілось показати, наскільки прекрасна моя країна, які чудові люди живуть у ній. Адже у нас прекрасно все, в тому числі й наші десерти. От я й популяризую Україну завдяки Київському торту. Нехай це буде моя місія – дарувати радість землякам та наближати відчуття Батьківщини. Створювати приємні асоціації поколінням жителів Грузії, які знають Україну, а тепер ще й можуть скуштувати київський торт», ― сказала нам Альона, яка майже 5 років живе у Сакартвело.
Окрім тортів в Ridne замовляють домашній зефір виключно із натуральних інгредієнтів, горішки та трубочки зі згущеним молоком, а також тістечка.
FORK Restaurant
Instagram: @forkrest Адреса: 30 Alexander Kazbegi Ave, Tbilisi
Fork ― ресторан української та європейської кухні, який відкрили Наталя з Рівненщини та Максим з Вінниччини.
Грузинська історія подружжя розпочалась у 2014-у, коли пара переїхала у Тбілісі працювати керуючими ресторану. А нову важливу главу отримала у 2018-у, коли українці відкрили вже свій заклад ― Fork.
«Наш ресторан ― це мрія, яка втілилась у реальність. Можна сміливо стверджувати, що це ― наше друге дитя».
Fork для тих грузин, хто хоче краще зрозуміти нашу кухню, та українців, які хочуть відчути себе вдома. Тут борщ та сало, вареники й котлети та київський торт. У Fork пригощають хреновухою та перцівкою, вишнівкою та квасом. І все це ― власне виробництво.
Unity Kava
Instagram: @unity_kava Адреса: 20 Shalva Dadiani St, Tbilisi
Через 57 днів після повномасштабного вторгнення рф в Україну у Тбілісі запрацювала кав’ярня киянина Максима Кулікова. А назву та концепцію українець вигадав за пів року.
«У випадковості я не вірю. Єдність ― те що робить нас людянішими, більш емпатичними до інших, ― сказав Максим, який переїхав у Сакартвело ще у 2017 році. ― Назвати Unity Kava просто бізнесом язик не повертається. Для мене це своєрідне компонування персонального досвіду, життєвих цінностей, бачення смаку і сервісу. Назва у нашому випадку говорить сама за себе: єдність ― основне посилання, а кава ― інструмент, який об’єднує людей вже багато років».
У перший «пробний» день роботи кав’ярні весь заробіток Максим передав у фонд Олени Розвадовської «Голоси дітей», який надає психологічну підтримку постраждалим від бойових дій росіян дітям.
В Unity Kava можна придбати листівки та гайд кав’ярнями України, гроші з продажу яких перераховуються у Nino Katamadze Foundation.
Mtsvane Estate
Instagram: @mtsvaneestate Сайт: https://www.georgian-sparkling.com
Як одна подорож до Сакартвело здатна перетворитись на створення мрії у фарбах може розповісти донеччанка Катерина Чіганова.
«У 2010 році ми з чоловіком подорожували Грузією. Тоді я закохалася у цю країну з її фантастичними пейзажами, смачною їжею, гостинним народом та відомими на весь світ виноробнями. Волею долі наступного року чоловік отримав бізнес-пропозиції саме з Тбілісі і ми переїхали сюди втрьох з маленьким сином», ― сказала пані Катерина.
Після переїзду українка відкрила у собі пристрасть до виноробства, цікавилась новими смаками й ароматами та технологією поєднання. Ось тоді й виникла ідея створення власної виноробні.
«Я не мала необхідних навичок, тому, аби наблизитись до цілі, подолала важкий шлях довжиною у 9 років. Пройшла навчання у кращих виноробів Грузії та України, а також курс у французькому університеті та отримала професію сомельє. Спочатку відкрили власний ресторан та винотеку, у якій збирали на дегустації поціновувачів грузинського вина, а згодом у 2020-у придбали виноградник та орендували винний завод, найняли професійну команду. Перша партія вина у 1 000 пляшок Mtsvane Estate вийшла дуже вдалою.
Це надихнуло нас піти ва-банк й інвестували космічну суму в сучасне обладнання. Минулого року ми виробили та продали вже понад 20 000 пляшок і плануємо подвоїти цифру цього року».
Зусилля Катерини визнані світовими експертами. У 2021 році Mtsvane Estate отримали найвищу нагороду у номінації «Найкраща мала виноробня» за версією Welcome To Georgia Tourism Awards. У 2022-у Pét-Nat Mtsvane став кращим на Sommelier’s Choice Award на Wine Expo Georgia. А у 2023 році вино з українським «корінням» отримало «Оскар виноробів», золоту медаль на конкурсі London Awards 2023 від london-newspaper.com.
Вина Mtsvane Estate представлені у Німеччині, Бельгії, США, а також в Україні ― мережі Wine Time.
Tiko Estate
Instagram: @tikoestate
Tiko Estate ― кінематографічна україно-грузинська історія двох братів Левана та Георгія Чичинадзе. Майбутні успішні винороби народились в Ялті в родині вчених. Батько Левана та Георгія був вченим-виноградарем, то ж сини, можна сказати, продовжили сімейну справу.
Tiko Estate ― бренд вина родини Чичинадзе. Виноробня спеціалізується на виготовлені бутикових вин як в європейському, так й грузинському стилі, а також ігристих вин.
Вино Tiko Estate можна зустріти у топових закладах Тбілісі ― Stamba, Rooms Hotel Tbilisi, Tbilisi Marriott Hotel та інших. Вино експортується до Британії та подається у мішленівських ресторанах. Один з них ― The Fat Duck 3*, власником якого є відомий шеф-кухар Гестон Блюменталь.
Також бренд Tiko Estate представлений в США, Південній Кореї, Данії, Італії, а від нещодавня й в Україні. Шукайте вино в делікатес-маркеті Le Silpo.
Brut bar
Instagram: @brutbar.ge Адреса: 20 Atoneli Street, Tbilisi
BRUT BAR ― перший й поки що єдиний бар виключно ігристих вин у Грузії. Його співзасновницями є дві донеччанки ― Вікторія та Олена, які переїхали в Тбілісі у 2019 році.
«У нас в Ірпені є туристична фірма SULI TRAVEL, яка спеціалізується на подорожах українців по Грузії. Наразі, цей бізнес на паузі через війну. Перебуваючи в Грузії під час повномасштабного вторгнення ми прийшли до того, що туризм українців зупинився до перемоги. Тому треба робити щось інше. Ми вже мали на той час досвід роботи в Грузії, розуміли ринок і бачили потреби та не закриті ніші. Тому вирішили робити новий бізнес саме тут.
Надихнувшись нашими українськими монопродуктовими закладами, такими як «Пʼяна вишня», «Білий налив», «Львівська майстерня шоколаду» та «На Просеко бар» на Подолі ми придумали BRUT BAR. Запросили інвестора також з України, вклали свої кошти і стартували у серпні 2022-го.
Ця країна відома своїми винами, але мало хто знає, як тут багато якісних та смачних ігристих вин високої європейської якості. Ми знайомимо місцевих та гостей Грузії з такими винами. Також в BRUT BAR є меню сніданків, які класно смакують з келихом ігристого».
В планах українок розширити мережу в Грузії та інших країнах.
Es Momenti
Instagram: @es.momenti
Es Momenti Cafe ― місце, де цінують кожну мить і вміють насолоджуватись життям. Власниця закладу ― пані Юлія з Варашу Рівненської області, яка створила ідеальний простір для батьків та їх дітей.
«Мені здалося, що в Тбілісі немає затишного сімейного простору, де родини або просто мами могли б відпочивати та спілкуватись, а дітки в цей час могли б провести час у дитячій кімнаті».
На річницю повномасштабного вторгнення рф в Україну в закладі можна було отримати безкоштовно каву за демонстрацію скріншоту доната на користь України.
Разом із тим у першому залі закладу насолоджуватись десертами можуть й фрілансери. Столи оснащені розетками, то ж Es Momenti не тільки child-friendly, але й laptop-friendly.
Задлля підтримки краянинів, Юлія при наймі на роботу віддає перевагу саме українцям. А для діток-переселенців у Es Momenti проходять безкоштовні майстер-класи.
«Ми цінуємо наших клієнтів і сподіваємось, що кожен із них в силах підтримати український народ. Тому на стійці розмістили QR-код для збору донатів. Усі кошти перераховуються у волонтерську організацію Lemberg Volunteers», ― повідомила нам Юлія.
В планах пані Юлії додати в меню більше українських страв.