Торішній виступ в українській Прем’єр-лізі став для команди з села на Закарпатті історичним. Клуб з найменшим бюджетом серед «елітних» конкурентів завершив сезон на 10-у місці. І цілком можливо, що продовжить свій підйом по турнірній таблиці навіть після закінчення чемпіонату. Наступного тижня КДК винесе рішення щодо результату останнього матчу чемпіонату. Згідно з чинним регламентом, «Зоря» за участь у матчі гравця, який не потрапив до протоколу, має отримати технічну поразку. «Минаю», своєю чергою, має бути зарахована технічна перемога з рахунком ― 3:0. Що це змінить? Для луганців ― нічого. Лише «мінус» три очки та збереження бажаного третього місця у турнірній таблиці. А ось минайці піднімуться на восьме, залишать позаду половину команд-учасниць та стануть аж четвертими за кількістю пропущених голів в сезоні. Кардинальних змін немає. Репутаційні ― ще які. Для обох сторін.
Перші на виліт?
Перед стартом сезону футбольні блогери або експерти (як кому подобається) зробили свої прогнози стосовно фінального положення команд у таблиці. Журналісти «ТаТоТаке» Михайло Співаковський та Роберто Моралес синхронно виписали «Минаю» путівки у першу лігу. Компанію закарпатцям мав би скласти «Інгулець», а хтось з трійки «Верес», «Львів» та «Кривбас» мав би опинитись у перехідних матчах. Приблизно такої ж думки був і багаторічний коментатор телеканалів «Футбол» Віктор Вацко, який на 16-е місце поставив «Львів», а на 15-е «Минай». Суть від цього не змінилась ― закарпатці за результатами сезону-2022/23 мали б покинути УПЛ та повернутись в першу лігу, у якій вперше та востаннє виступали у сезоні-2019/20.
Наскільки були далекі журналісти у своїх прогнозах стосовно «Минаю», ми вже знаємо. Проте звинувачувати когось у недооцінці точно не станемо. Чи могли б ми самі зробити ставку на те, що «Минай» фінішує 10-м? Навряд. скоріше прихильники клубу просто сподівались, що закарпатцям вдасться фінішувати 12-и та уникнути перехідних матчів.
«Напередодні чемпіонату проводили спаринги з нашими майбутніми суперниками в УПЛ. Спочатку обіграли «Верес» і я побачив, що ми не гірші за рівненську команду. Але коли ми згодом поступились «Ворсклі» з рахунком 1:5, зрозумів, що нам буде дуже важко. Вже думав, що якщо ми так само продовжимо грати і в офіційних матчах, то припущення експертів здійсниться і ми будемо першою командою на виліт. Всі вже звикли за цей час, що «Минай» розташовується у підвалі турнірної таблиці. Ось після зустрічі з «Ворсклою» впевненості щодо нашого майбутнього не було. З’явились вже сподівання на перехідні матчі», ― сказав в інтерв’ю клубній пресслужбі головний тренер команди Володимир Шаран.
10 дебютантів з першої ліги
Головною надією «Миная» на виживання називали саме головного тренера. Віктор Вацко в одному зі своїх випусків сказав, що Михайло Кополовець не знав кому молитись, а «Минай» знає ― Володимиру Богдановичу. Тренерський штаб дійсно зробив те, чого не вдавалось їх попередникам. Наприклад, здобув з командою першу виїзну перемогу в УПЛ (над «Інгульцем» у третьому турі з рахунком 2:1), вперше в історії здолав «Ворсклу» (у 5-у офіційному матчі), набрав на 5 очок більше ніж у двох попередніх кампаніях разом взятих (18 та 10). Виходить, що все по ділу ― результат принесли ті, на кого сподівались.
А ось сам підбір гравців викликав серйозне хвилювання. У сезоні-2022/23 у складі «Минаю» в УПЛ дебютували 10 футболістів. Це Олександр Кемкін (2), Вадим Вітенчук (28), Назарій Воробчак (19), Єгор Твердохліб (30), Данило Колесник (15), Данило Голуб (7), Руслан Паламар (9), Валерій Рогозинський (28), Дмитро Касімов (6), Андрій Булеза (14). При цьому п’ятеро з них ― стабільні гравці основи. Вітенчук та Воробчак регулярно включились у п’ятірки кращих гравців місяця у складі команди, орендований у «Шахтаря» Булеза ще й став наймолодшим дебютантом минайців у вищій лізі, а Твердохліб ― найкращим бомбардиром команди та єдиним дебютантом Ліги, який зіграв у всіх матчах сезону. До речі, варто відзначити і Кемкіна. 20-річний голкіпер хоч і пропустив чотири голи за 91 хвилину (вийшов на заміну проти «Інгульця» та провів гру проти «Зорі»), проте відбив пенальті після удара Назарія Русина. Досягнення? Досягнення.
Вже «завтра» вчорашні дебютанти стануть цілями більш заможних представників УПЛ. А це ще одна перемога «Минаю», адже клуб може заробити. За чутками, Твердохліба вже поточного літа хоче придбати «Кривбас». Представники криворізького клуба придивлялись до Єгора минулої зими на зборах у Туреччині і готові вийти з пропозицією на «Минай». Наразі це лише чутки. Але чи залишиться 22-річний півзахисник у команді ― задається питанням навіть головний тренер. У минулому чемпіонаті Єгор забив 5 м’ячів та віддав 4 асиста з урахуванням заробленого пенальті для Вітенчука у матчі проти «Металіста 1925». Серйозний показник як для «вчорашнього» гравця «Гірник-Спорта».
Вісім перемог за рік
Протягом двох попередніх сезонів «Минаю» вдавалось залишатись в УПЛ через певний збіг обставин. У 2021-у його врятував донецький «Олімпік», який оголосив про припинення існування та вибув з УПЛ замість 16-х минайців. У 2022-у після зіграного першого кола закарпатці посідали 15-е місце і випереджали лише «Маріуполь». Проте через вторгнення в Україну російської мразоти чемпіонат не було дограно, до першої ліги нікого не понизили, а «Металіст» та «Кривбас» зайняли місця чернігівської «Десни» та «Маріуполя», які наразі не готові брати участь у змаганнях УПЛ. У 2023-у закарпатці вперше в своїй історії залишились в «еліті» виключно за спортивним принципом.
У 30 матчах «Минай» здобув 8 перемог, 9 разів зіграв внічию та набрав 33 очки. Цікаво, що половину своїх звитяг підопічні Шарана здобули у матчах, де вважались відвертими андердогами. Мова про зустрічі з «Колосом», «Кривбасом», «Ворсклою» та «Чорноморцем», які закарпатці виграли «всуху». Такі результати викликають ще більше здивування, якщо враховувати ігри проти своїх головних конкурентів. «Минай» двічі поступився найгіршій команді чемпіонату «Львову», двічі зіграв внічию з «Рухом» та «Вересом» та зазнав болючої поразки від «Інгульця» вдома. Сам Шаран назвав той матч проти петрівців та наступні декілька днів найскладнішим етапом чемпіонату.
«Ми вигравали до 84-ї хвилини з рахунком 1:0, а потім отримали автогол, помилився Олександр Мельник. А згодом був незрозумілий пенальті. Такі матчі трапляються. Саша настільки був виснажений, що вже не розумів, що робить. Потім було багато розмов, всі їх пам’ятають. Але я сказав, що якщо ми цей період переживемо спокійно, то все далі буде добре. Відверто кажучи, сам стриматись не зміг – грубо відповів на слова журналіста. Але вважаю, що така відповідь цілком відповідає його звинуваченням», ― сказав в інтерв’ю клубному прес-аташе Володимир Богданович.
Один за всіх
Сенсаційний виступ у чемпіонаті все одно не привернув стільки уваги до «Минаю» як навколофутбольна акція команди. Взимку на зборах у Турецькій Анталії футболісти та представники менеджменту закарпатців у готелі прибили гравців російського «шинніка». Це було славне полювання. 15 хвилин переможного протистояння зробили ФК «Минай» відомим не тільки на всю країну, а й за її межами. Про цю подію на каналі ISLND заговорив навіть Володимир Петров, який і футбол то не любить. Переказувати усім відомі нюанси бійки не станемо. З головного ― бились, перемогли, чотирьох гравців руснявої команди винесли на «ношах».
Про цю подію нещодавно згадав і Шаран. Керманич «Минаю» сказав, що у той момент зрозумів, що тренує хлопців, які готові битись один за одного та за країну навіть за межами поля.
Відповідальність зросла?
Цікаво, чи зміниться ставлення до «Минаю» у сезоні-2023/24? Звичайно в інтерв’ю кожен з суперників буде згадувати результати закарпатців у минулому розіграші та відзначати роботу тренерського штабу. Це повага до опонента та й хто стане принижувати суперника навіть у випадку перемоги? Це ж знецінює власний труд. На ділі ж все вирішить поточне літо. Чи вдасться «Минаю» зберегти кістяк команди та підсилитись?! Наразі відомо, що в клубі залишаються працювати тренерський штаб та капітан команди Олександр Бандура. Ситуацію по решті виконавців коментувати не поспішаємо.
До речі, вже зараз можна припустити, що «Минаю» у наступному розіграші все ж таки буде легше ― в УПЛ більше немає зачарованого для минайців «Львова».