Закарпаття люблять за краєвиди, свіже повітря та… вино. Кажуть, що виноробство тут зародилось ще 2 000 років тому. Тож не дивно, що мінівинарні в регіоні можна зустріти майже на кожній вулиці будь-якого села. Сонце, опади, гірські схили та клімат ― тут все створено для того, щоб Закарпаття стало не тільки українським, але й світовим брендом вина.
Редакція «Будинку 42» пропонує шість виноробень, щоб ти міг і вихідні спланувати, і культурно збагатитись та ще й вина випити. Багато.
Chateau Chizay
@chizaywine м. Берегово, Урочище Чизай, 1
Екскурсія та дегустація: +38 (050) 432 05 25
Торбинка сувенірів з Закарпаття у більшості випадках включає пляшечку «Шато Чизай». Проте, любі наші закарпатці, про Chizay знають по всій Україні та у кожному її куточку можна придбати фірмові Chersegi та Merlot. Не потрібно викладати вино з пакунка ― пляшечка білого сухого чи червоного ― це завжди гарна ідея. Це ми про те, що про «Чизай» можна багато не говорити. Справжній лідер галузі.
Зазначимо лише, що виноробня була заснована у 1995 році з нуля поблизу Берегово. Тепер «Шато Чизай» ― це 272 гектари винограду, 1,3 мільйона пляшок на рік та 270 бочка у підвалі.
В травні «Шато Чизай» представив новинку ― Chizay Furmint Orange. Це помаранчеве вино з сорту винограду Фурмінт. Вино створюється за особливою технологією ― сік не відділяється від м’якоті. Furmint Orange вже може похизуватись Срібною медаллю Wine & Spirits Ukraine Awards 2023.
Cotnar
@cotnar_wine Берегівський р-н, с.Мужієво, вул. Ракоці Ференца ІІ, буд. 274/А
Екскурсія та дегустація: +38 (096) 011 62 18
Майже 6 000 квадратних метрів виробничих приміщень та 180 гектар виноградників ― Cotnar це один з найбільших виробників вина в Україні.
Cotnar ― це сучасне європейське обладнання, власні виноградники та понад 16 сортів винограду. Виробник пропонує вісім основних колекцій вина. Особливо подобається креатив Cotnar ― «Monte Cote», «Gorobchiki», «I Krapka», «Dog Smile».
Stakhovsky Wines
@stakhovsky.wines Берегівський р-н, с.Мужієво
Екскурсія та дегустація: +38 (097) 673 83 46
37-річний Сергій Стаховський ― легенда українського тенісу, боєць 13-ї бригади Національної гвардії України «Хартія» та винороб. «Ace&W by Stakhovsky» – авторське вино від першої ракетки України та володаря восьми титулів ATP (по 4 в одиночному й парному розрядах).
Зайнятися виноробством пана Сергія надихнула поїздка у Бордо у 2015-у. У тому ж році він орендував 20 гектарів землі на Закарпатті та почав вирощувати мерло, сапераві й трамінер рожевий. А у 2018-у Стаховський зібрав перший урожай. Тепер окрім спортивних трофеїв у колекції українського тенісиста є «Ace by Stakhovsky» Мерло, Мерло РЕЗЕРВ, Сапераві, Каберне Совіньйон, Цвайгельт та «W by Stakhovsky» Трамінер, Трамінер Оранж, Шардоне, Шардоне РЕЗЕРВ, Рислінг Оранж.
Вина від Стаховського елегантні, але потужні. Нагадують стиль його гри. Саме тому у назвах з’явилась тенісний термін «Ace» ― подача навиліт. До речі, літера «W» у назвах також відсилання до спорту. Це означає «win» ― перемога.
Екскурсія на SW ― це неймовірні краєвиди, розповіді про сорти вина, історія виноробства на Закарпатті та розвиток молодої компанії Stakhovsky Wines. На дегустації пригощають вином з французьких дубових бочках з витримкою від 12 до 20 місяців.
Вина Ковача
@shardone.uzhgorod Ужгород, площа Жупанатська 3, вхід з пл.Поштова
Дегустація: +38 (066) 131 80 10
Олександр Ковач ― справжній поціновувач винного мистецтва. Один з найвідоміших виноробів Закарпаття та України. А винний підвал Ковача, якщо не візитівка Ужгорода, то точно є пам’яткою міста, потрапити до якої на дегустацію може кожен охочий.
Пан Олександр спеціалізується не тільки на винній класиці, але й намагається створювати винні новинки. Одна з них Пет-Нат – Іршаї Олівер. Це ігристе вино з мускатним ароматом. З натуральних вин у колекції Ковача варто звернути увагу на «Оранж» (2021).
Сімейний підвал Параски
Facebook с. Бене, вул. Ракоці, 30
Екскурсія та дегустація: +38 (050) 073 74 88
Винний підвал Параски ― сімейна справа, яка наразі належить братам Гергею та Ласло. Агросадиба Параски це 180 сортів винограду. А дегустація відбувається у фантастичному місці ― у печері, яку вирубали ще у 1920-х роках полонені солдати. За чутками ― італійці. Довжина приміщення ― близько 17 метрів, а температура підтримується в районі 12 градусів, що забезпечує зберігання смакових якостей вина.
Особливість дегустації, за ствердженням самих братів, це кагор. Кажуть, що це єдиний в країні «правильний кагор», який виготовляється згідно 400-річного рецепта.
Терруар
http://terroir.in.ua/ м. Мукачево вул. Червона Гора, 1А
Екскурсія та дегустація: +38 (050) 739 01 01
У 2015 році на землях урочища «Червона Гора» були висаджені перші виногради, а через три роки була засноване фермерське господарство «Терруар». Винарня знаходиться у печерах 13-го століття, а ось обладнання сучасне ― італійське. виробництво обмежене ― близько 14 000 пляшок на рік. Все вина «Терруар» сухі ― з ванільним посмаком Мерло, з ароматом кисло-солодкої вишні Цвайгельт, з нотами чорної смородини Аліа Терра, малиново-рожеве Розе Аліа Терра, бархатисте з фруктовим післясмаком Каберне Совіньйон.
Замовляти дегустація та екскурсію потрібно за попереднім дзвінком. Кількість людей у групі може сягати аж 100 осіб. Насолоджуватись вином можна під час розповіді про процес виноробства, а також прогулянкою музейними печерами. Сама дегустація триває близько години.
У матеріалі використані фото з Instagram-сторінок виноробень