12 квітня 2022 року Укрпошта випустила першу марку війни ― «Русскій воєнний корабль іді *****». За перші 5 днів було продано 500 тисяч екземплярів. Частково популярність марки пояснюється тим, що через два дні після випуску воєнний корабль «Москва» дійсно пішов на… дно. Далі була марка вже з зображенням знищеного крейсера, потім «Українська мрія», «Доброго вечора, ми з України», а до Дня Незалежності та шести місяців героїчного спротиву українців Укрпошта випустила блок марок «Вільні. Незламні. Непереможні».
Автор блоку ― дизайнер з Краматорська Антон Хрупін, який до Дня Героїв (23 травня) підготував нову авторську марку.
Часи героїв настали
«Це не офіційний випуск Укрпошти, до яких звикла більшість людей. Ця марка ― власна ініціатива. Укрпошта відповідає виключно за друк, а дизайн та подальша реалізація лежать на мені, ― сказав нам в ексклюзивному інтерв’ю Антон.
Давно планував свій випуск. Минулого року був справжній ажіотаж на марки. Отримав багато запитів від філателістів, які просили продовжити відображати тему війни у марках. Моя нова робота присвячена Дню Героїв. Ще не настільки відоме свято як День Незалежності, але воно точно заслуговує нашої уваги. Ми живемо в час героїв. На марці зображений військовий ― збірний образ українського захисника. А позаду наші герої пращури».
― Марка власного виробництва «легалізована» Укрпоштою?
― Так. Вона має поштовий номінал, який дозволяє користуватись нею в межах України. Одна марка йде на лист вагою до 50 грамів. Напевно, у сучасному світі вже не так часто люди надсилають листівки та пишуть листи, тому ця історія все ж таки більше розрахована на колекціонерів.
― Яка це вже за рахунком твоя марка?
― Перша була марка ― «Вільні. Незламні. Непереможні». Потім була серія, яку випустили до Дня захисників і захисниць, присвячена Збройним силам України. Там на одному аркуші було шість різних марок. Тобто це третій випуск, восьма марка і перша самостійна.
― Як ти взагалі став дизайнером марок?
― На початку війни я намалював портрет Володимира Зеленського. Зробив його у яскравих кольорах, тому що як тоді, так і зараз мене надихає його сміливість та позиція. Виклав у соцмережі і одна знайома дизайнерка залишила коментар, що було б класно побачити мою роботу на марці Укрпошти. Було приємно, але серйозно її слова не сприйняв. Все ж таки марки не зовсім сучасна тема і, наскільки я пам’ятаю, їх дизайни назвати сучасними важко. Назвемо цей стиль традиційним для марок тепер вже довоєнного часу.
Згодом ця ж знайома надіслала мені посилання з конкурсом на дизайн нової марки. Надіслав саме портрет Президента, але без якихось ілюзій. А вийшло так, що зі мною зв’язалась Наталія Мухіна ― голова відділу філателії Укрпошти. Сказала, що моя робота їй сподобалась і запропонувала співпрацю.
Напевно, варто зазначити, що коли зайшла мова про гонорар, вважав, що для мене це більше іміджева історія, тому не став називати якихось цифр. На ділі ж виявилось, що Укрпошта гарно платить своїм дизайнерам. Тому я залишився задоволений як емоційно, так і фінансово.
― Ти був присутній на церемонії погашення другої марки, яка присвячена ЗСУ. Вірно?
― Я був під час погашення обох марок. Але у першому випадку не брав активної участі. Зате сидів позаду Валерія Залужного. Правда, його самого на церемонії не було ― місце залишилось вільним. Але поряд реально сидів Андрій Єрмак та інші представники Офісу Президента. Це була як казка якась. Напередодні нас попереджали, що 24-го числа може бути масована атака Києва, Банкової. А я в цей день у Маріїнському палаці разом із Борисом Джонсоном… круто було. Коли голова Укрпошта Ігор Смілянський представив мене, ми обмінялись кивками голови з Володимиром Зеленським та Борисом Джонсоном. Познайомились вважай.
А на другій церемонії вже я брав участь у офіційному погашені. Разом зі мною був Валерій Маркус та інші представники Збройних сил України.
Шість шрамів на серці в одній марці
― Розкажи про сюжет марки «Вільні. Незламні. Непереможні». Ти зобразив на ній дуже болючі для українців моменти 2022 року.
― Цю марку готували на 24 серпня ― День Незалежності. Ідея була зобразити перші 6 місяців війни та використати зображення, які будуть знайомі всім українцям. Звичайно, я одразу наголосив на Краматорську. На той час вже стався обстріл залізничного вокзалу і я не міг обійти цю трагедію стороною. В голові назважди викарбувалась фотографія з дитячим візочком та окривавлена м’яка іграшка.
Також зобразив Скит Усіх Святих у Святогірську, який згорів. Харківську багатоповерхівку, у якій жінка попри відсутність балкона через обстріл прибирає у своїй квартирі. Жінку, яка годує немовля у метро під час масованого обстрілу. Маріупольський драмтеатр з написом «Діти» та дівчинку на фоні купи спалених автівок в Ірпені. Образ українського героя ― також збірний. Зробив його у наших національних кольорах і, як на мене, він вийшов схожим на якогось героя Marvel.
― Можливо, був якісь неочікуваний фідбек по твоїм роботам?
― В основному фідбек отримав від спільноти філателістів. Потрібно сказати, що для мене взагалі вся ця історія була дуже неочікуваною. Маріїнський палац, Президент, Валерій Маркус.
Була неочікувана історія з Марком Фейгіним. Він збирав кошти на лікування матері та доньки, які постраждали під час обстрілу залізничного вокзалу у Краматорську. Я запропонував зробити для його проєкту малюнок і він підтримав цю ідею. Сказав, що бачив мою марку.
― Є в планах ще якісь ідеї, проєкти, пов’язані саме з марками?
― Так, є думки. Буду й надалі продовжувати зображувати тему боротьби України. Чому? Тому що бачу, що це потрібно людям. Зізнаюсь, не хочу більше зображувати горе та смерть. Хочеться показувати мужність та сміливість наших захисників. Є ще ідея зробити марковий аркуш з містами-героями України. Подивимось, що з цього вийде.
Ще одну роботу пана Антона ви можете бачити прямо зараз перед собою ― це логотип медіа «Будинок 42». Ми звернулись з проханням розробити «лого» 22 лютого о 20:30. О 22:41 отримали чорновий варіант з 12 логотипів. Добу обирали найкращу на наш погляд, а вже 27-го отримали готову роботу. Фантастика.
Придбати авторську марку до Дня Героїв тиражем у 454 аркуші можна на сторінці Антона в Instagram. Набір з дев’яти марок та листівки коштують 870 ₴ при попередньому замовленні до 23 травня. Після ― 1 000 ₴. Кошти з кожного 10 набору будуть перераховані на підтримку Збройних сил України.
P.S. Редакція дякує Антону Хрупіну за спілкування та вагомий внесок у створення нашого медіа!